Et af højdepunkterne i 2019-sæsonen i MASCOT Danish Thundersport Championship bliver det traditionsrige GP Danmark på FDM Jyllandsringen. Her køres der ikke blot én, men hele to afdeling er om DTC-mesterskabet – én lørdag og én søndag.

Klasser er på programmet:

  • MASCOT Danish Thundersport Championship (dobbeltafdeling)
  • V8 Thunder Cars
  • TCR Scandinavia
  • Formel 4/5
  • DS3 Cup
  • Yokohama Super Cup
  • Special Saloon Car
  • Yokohama 1600 Challenge
  • Historiske standard- og GT-vogne op til 1965

Tidsplan

Fredag den 6. september 2019
15:00 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Træning 1
15:24 DS3 Cup Træning
15:48 Yokohama 1600 Challenge Træning
16:12 Special Saloon Car Træning
16:36 Renault F4 DK / Formel 5 Træning
17:00 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Træning 2
17:24 TCR Scandinavia Træning
Lørdag den 7. september 2019
09:05 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Tidtagning
09:30 DS3 Cup Tidtagning
09:55 Renault F4 DK / Formel 5 Tidtagning
10:20 Yokohama Super Cup Tidtagning
10:45 Yokohama 1600 Challenge Tidtagning
11:10 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Kvalheat 1-4 – 7+7+7+7 omg.
12:00 TCR Scandinavia Træning
12:35 Special Saloon Car Tidtagning
13:00 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Kvalheat 5-8 – 7+7+7+7 omg.
13:45 DS3 Cup Løb 1 – 15 min. + 1 omg.
14:10 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Finale – 12 omg.
14:45 Special Saloon Car Løb 1 – 15 min. + 1 omg.
15:10 Yokohama Super Cup Løb 1 – 15 min. + 1 omg.
15:35 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Løb 1 – 15 min. + 1 omg.
16:00 Renault F4 DK / Formel 5 Løb 1 – 15 min. + 1 omg.
16:25 TCR Scandinavia Tidtagning 1
16:50 TCR Scandinavia Tidtagning 2
17:05 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Løb 2 – 15 min. + 1 omg.
17:30 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 – 15 min. + 1 omg.
Søndag den 8. september 2019
10:05 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Opvarmning
10:30 Yokohama Super Cup Løb 2 – 15 min. + 1 omg.
10:55 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Kvalheat 1-4 – 7+7+7+7 omg.
11:30 TCR Scandinavia Løb 1 – 20 min. + 1 omg.
12:10 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Løb 3 – 15 min. + 1 omg.
12:35 DS3 Cup Løb 2 – 15 min. + 1 omg.
13:00 Renault F4 DK / Formel 5 Løb 2 – 15 min. + 1 omg.
13:25 Special Saloon Car Løb 2 – 15 min. + 1 omg.
13:50 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Kvalheat 5-8 – 7+7+7+7 omg.
14:40 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 – 15 min. + 1 omg.
15:05 Mascot DTC / V8 Thunder Cars Finale – 12 omg.
15:35 TCR Scandinavia Løb 2 – 20 min. + 1 omg.
16:15 Special Saloon Car Løb 3 – 15 min. + 1 omg.
16:40 Yokohama Super Cup Løb 3 – 15 min. + 1 omg.
17:05 Renault F4 DK / Formel 5 Løb 3 – 15 min. + 1 omg.
Med forbehold for ændringer og fejl